Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

WOŚP podaje wyniki 31 Finału. Pieniądze mają zostać przeznaczone na zakup urządzeń do diagnostyki sepsy

Badania mikrobiologiczne708 tys. zł zebrał Sztab WOŚP Opole podczas 31. Finału WOŚP. Deklarowana kwota w kraju to niemal 155 mln zł. W tym roku akcja prowadzona była pod hasłem "Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!". - Cieszy nas, że pieniądze ze zbiórki mają być przeznaczone na zakup urządzeń do diagnostyki - komentuje Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii USK w Opolu.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu włączył się także w tegoroczną akcję. Najpierw "Alpiniści dla WOŚP" - razem ze strażakami – „myli” okna na oddziałach dziecięcych i odwiedzili małych pacjentów, promując swoje akcje i e-skarbonkę.

Następnie lekarze z naszego oddziału i kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Opolskiego oraz studenci kierunku lekarskiego poprowadzili miniwykłady na temat sepsy dla uczniów opolskich szkół średnich, w Studenckim Centrum Kultury.

- Sepsa jest rodzajem rozregulowania organizmu wywołanego infekcją. Dochodzi do niej, kiedy organizm nie radzi sobie ze zwalczaniem patogenów powodujących infekcję. Prowadzi to do niewydolności wielonarządowej - wyjaśniał dr hab. n. med. Tomasz Czarnik, prof. UO, kierownik oddziału i uniwersyteckiej kliniki.

- Skrajnie ciężka postać sepsy, zwana wstrząsem septycznym, powinna być obligatoryjnie leczona w oddziale intensywnej terapii, bo śmiertelność u takich pacjentów jest bardzo wysoka, sięga nawet kilkudziesięciu procent. Fundamentalne znaczenie w skuteczności terapii sepsy ma czas. Wczesne jej wdrożenie znacząco zwiększa szanse na przeżycie.

- Cieszy nas, że fundacja WOŚP zapowiedziała, że pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup urządzeń do diagnostyki - komentuje Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii USK w Opolu.

To właśnie tu wykonywane są badania m.in. pod kątem sepsy, polegające na identyfikacji mikroorganizmów wywołujących zakażenie i oznaczenia lekooporności, czyli wskazania leków skutecznych w terapii danego pacjenta.

- Szybkość uzyskania wyników tych badań ma ogromne znaczenie, bo sepsa może postępować w błyskawicznym tempie, stąd pomysł fundacji na doposażenie laboratoriów w nowoczesne urządzenia umożliwiające jak najszybszą diagnostykę jest znakomitym pomysłem – komentuje Joanna Kowalska.  

USK, a wcześniej Wojewódzkie Centrum Medyczne, od wielu lat korzysta ze wsparcia WOŚP. Łączna wartość sprzętu i wyposażenia podarowanego przez te lata przekroczyła 9,3 mln zł. Tylko w 2022 roku nowe urządzenia do diagnostyki, szczególnie słuchu u najmłodszych dzieci trafiły do Oddziału Laryngologii i Poradni Audiologicznej


 

 

Wersja XML