Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 5 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

190 tys. pacjentów w USK w 2021 roku, o 20 tys. więcej niż rok wcześniej

Brak opisu obrazkaNiemal 117 tys. osób skorzystało z pomocy w poradniach specjalistycznych, 23 tys. - na oddziałach, a prawie 43,6 tys. - na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Łącznie to o 20 tys. więcej niż w 2020 roku.

Najwięcej pacjentów trafiło w specjalistycznych poradniach do:

- W zeszłym roku udzieliliśmy o 20 tys. porad więcej niż w 2020, kiedy, obowiązywały lockdowny i uczyliśmy się, jak funkcjonować w czasie epidemii - informuje dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa. - Jako szpital wielospecjalistyczny, prowadzący centrum urazowe, działaliśmy nieprzerwanie, dostosowując się do sytuacji w danym momencie, w zależności od liczby zakażeń i zachorowań.

Spośród ponad 23 tys. pacjentów przyjętych na oddziały szpitalne najwięcej trafiło na:

Wykonano prawie 14,5 tys. dializ. Niemal 1,5 tys. pacjentów hospitalizowanych było w szpitalu covidowym, w pierwszym roku jego funkcjonowania.

Więcej informacji na grafikach:

 

 

- Mimo utrudnionych warunków mogliśmy się pochwalić sukcesami, w tym przeprowadzeniem drugiej na świecie operacji małoinwazyjnej naprawy zastawki mitralnej z wykorzystaniem gogli, dzięki którym kardiolog oglądał wnętrze serca w czasie rzeczywistym. Zabieg przeprowadził zespół pod kierownictwem dr hab. n. med. Jerzego Sachy - przypomina dyrektor Andrzej Kucharski.

I do tej listy dodaje:

Szpital rozwijał też działalność naukową - projekt dr. hab. n. med. Tomasza Czarnika dotyczący skuteczności suplementacji witaminy D3 u pacjentów krytycznie chorych, u których stosowana jest ciągła terapia nerkozastępcza, został doceniony grantem (2,5 mln zł) z Agencji Badań Medycznych.

W ramach innego konkursu ABM przyznał dla Uniwersytetu Opolskiego i szpitala niemal 9 mln zł na utworzenie pierwszego na Opolszczyźnie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

1 mln zł za aktywność donacyjną z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej otrzymał oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na doposażenie.

W 2021 r. w szpitalu oddano też zmodernizowany SOR i pediatrię, doposażono oddziały i zakłady w nowy sprzęt, m.in. angiograf dla kardiologów, kolumnę endoskopową do małoinwazyjnych zabiegów kardiochirurgicznych, łóżka czy fotele do pobierania badań laboratoryjnych.

- Miniony rok to były kolejne miesiące działalności w trakcie epidemii. Wymagało to od naszego personelu zaangażowania na najwyższym poziomie, dostosowywania się do sytuacji i szybkiego reagowania. Za ten wysiłek chciałbym wszystkim pracownikom serdecznie podziękować – podsumowuje dyrektor generalny Dariusz Madera.

Wersja XML